top of page

Мудрість, що пройшла  через віки...

Віртуальна книжкова виставка

до Дня слов’янської писемності і культури

news-43734-ukr-2018-05-23--14-37-09-smal

Два брати-Кирило і Мефодій

Темний народ просвітили,

З букв паростки посадили,

Книгою святою нагородили.

 

Два брати-Кирило і Мефодій

Таємниці Писань розкрили,

До світів заповітних доплили,

Божим Словом озолотили

          День слов’янської писемності і культури -   свято, яке  відзначається в Україні з 2004 року на вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, що заклали основу слов’янської писемності. Кирило розробив і уклав першу упорядковану слов’янську абетку на базі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему, чим поклав початок розвитку слов’янської писемності.

      Згідно з Указом Президента України  День слов’янської писемності і культури відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.

У витоків нашої писемності
У цьому розділі виставки представлені книжки про слов'янську культуру,
які ви можете знайти у нашій бібліотеці
загруженное (1).jpg
Повість минулих літ – один з найдавніших творів світової літератури, перша в Київській Русі пам’ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. У творі, який створювався в ХІ – на початку ХІІ ст. Нестором літописцем та іншими ченцями, висвітлюється історія східних слов’ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містяться оповіді про виникнення слов’янської писемності. Це твір, яким захоплювалося багато найвідоміших вчених, розгадуючи його прадавні таємниці.
изображение_viber_2020-05-19_21-12-24.jp
Пам'ятка літератури стародавньої Русі, героїчна поема кінця XII ст., одна з найвідоміших пам'яток давньоруської літератури. Пам'ятка української мови
загруженное (2).jpg

Баран В.Д., Баран Я.В. Історичні витоки українського народу. - Київ: Генеза, 2005. - 208 с., іл.

 

У книжці висвітлюються складні проблеми слов’янського етногенезу і походження українського та інших східнослов’янських народів.

Особливу увагу приділено розвитку етнокультурних і соціальних процесів, Великому розселенню слов’ян, що привели до зародження в ранньому середньовіччі всіх слов’янських народів. Важливе місце займають питання утворення Києво-Руської держави і критика концепції "давньо-руської" народності.

vihovanec-i-r-taina-slova_323067b39732e2
Вихованець I. P. Таїна слова.— K.: Рад. шк., 1990.— 284 с.— Мова укр.

Про таїну рідного слова, про мовну скарбницю народу, зібрану в словниках, про те, як народжується слово, про історію слів, про наші імена й прізвища, про назви міст, про взаємозв'язки української мови з іншими мовами розповідає ця книжка.
Читачам буде цікаво дізнатися, як, коли і в якій країні з'явилися деякі слова і чому вони примандрували до нас.
unnamed.jpg

Дерево пам’яті: Книга українського історичного оповідання (У 4 т.) В.О. Шевчук, Ю. Хорунжий та ін.
Вид-во: К.: Веселка
Рік: 1990—1995
Стор.: 607 с.: іл. + 557 + 511 + 396

Книга українського історичного оповідання у чотирьох випусках
: Від найдавніших часів до 1648 року.

 

До першого випуску ввійшли давні перекази, оповіді з літописів, твори українських письменників, які відображають історію України від найдавніших часів до 1648 року — початку визвольної війни під керівництвом Богдана Хмельницького.

kniga_6_.jpg

Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки/ Пер. із староукр. – К.: Т-во "Знання" України, 1992. – 192с.

 

Літопис Г.Грабянки – один із

найяскравіших і найцінніших творів українського літописання. Закінчений у 1710 році, він користувався великою популярністю і тривалий час поширювався у багатьох списках. У центрі уваги Літопису події визвольної війни 1648-1654 років, яскраві описи козацьких битв.

paola-utevska--nevmirushchi-znaki--naris
Паола Утевська Невмирущі знаки - 
Київ: Веселка, 1981. - 248 с.
 
Беручи до рук книжку, ми не замислюємося над тим, як і коли люди навчилися писати, хто був той мудрець, котрий вирішив зафіксувати для майбутніх поколінь корисні думки. Книжка Паоли Утевської розповідає про народження писемних знаків у різних народів земної кулі.
 
220104_4.jpeg

Спадщина поколінь. Прадавні українські літературні пам’ятки: Навч. посіб./ Упоряд., передм і комент. Мукомели О.Г. – К.: Грамота, 2002. – 591с. – (Серія "Шкільна бібліотека").

 

До хрестоматії ввійшли прадавні українські літературні пам’ятки дохристиянського періоду та часів Київської Русі: "Велесова книга", "Повість минулих літ", "Київський літопис", "Галицько-Волинський літопис".

219510_1.jpeg

Скарбниця народної мудрості/ упоряд. Т.М.Панасенко; худож.-оформлювач Л.Д.Киркач-Осіпова. – Харків: Фоліо, 2011. – 286с. – (Перлини української культури).

 

Відкривши цю книжку, ти потрапиш у чарівний світ українського фольклору. Прислівя, приказки, загадки, лічилки і скоромовки – ці духовні скарби з незапам’ятних часів живуть у народі, від покоління до покоління, збагачуючи нашу мову влучними висловами та дотепними жартами.

bottom of page